Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 23 września 2010 r., sygn. III CZP 52/10

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący) SSN Dariusz Dończyk (sprawozdawca) SSN Wojciech Katner

w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "B." Piotr B. i Barbara B. sp.j. we W. przeciwko Dariuszowi K.

o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 23 września 2010 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w T. postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2010 r.,

"Czy umowa zlecenia obejmująca stałe prowadzenie obsługi prawnej, w tym reprezentowanie zleceniodawcy przed sądami powszechnymi w zakresie spraw, które nie zostały skonkretyzowane w umowie zlecenia, jest stałym stosunkiem zlecenia w rozumieniu art. 87 § 1 k.p.c. i może stanowić podstawę udzielenia pełnomocnictwa procesowego w sprawie, która dotyczy wykonania umowy cywilnoprawnej?"

podjął uchwałę:

Umowa zlecenia obejmująca stałe prowadzenie obsługi prawnej mocodawcy, w tym reprezentowanie go przed sądem, może być podstawą pełnomocnictwa procesowego tylko wtedy, gdy przedmiot sprawy obejmuje określoną w tej umowie czynność prawną, faktyczną lub usługę.

Uzasadnienie

Powód - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "B." Piotr B. Barbara B. sp. jawna we W. wniósł apelację od wyroku Sądu Rejonowego we W. z dnia 17 grudnia 2009 r., którym Sąd ten uchylił wydany wcześniej wyrok zaoczny z dnia 16 września 2009 r. i oddalił powództwo przeciwko Dariuszowi K. o zapłatę ceny za kupiony towar. W apelacji podniesiono zarzut nieważności postępowania spowodowanej tym, że pozwanego w sprawie reprezentował pełnomocnik procesowy, który nie mógł nim być zgodnie z art. 87 § 1 k.p.c.

Wskutek podniesionego zarzutu na zarządzenie Sądu Okręgowego w T. pełnomocnik procesowy pozwanego przedłożył umowę z dnia 10 listopada 2008 r. o obsługę prawną. Według tej umowy przedmiotem zlecenia jest obsługa prawna przedsiębiorstwa pozwanego. Wykonanie zlecenia polega w szczególności na prowadzeniu spraw sądowych, opiniowaniu umów cywilnoprawnych, projektowaniu umów i pism oraz konsultacjach prawnych. Zlecenie konkretnej sprawy następuje w chwili przekazania przez zleceniodawcę dla zleceniobiorcy odpowiednich dokumentów i informacji związanych ze sprawą.

Postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2010 r. Sąd Okręgowy w T. przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, czy umowa zlecenia obejmująca stałe prowadzenie obsługi prawnej, w tym reprezentowanie zleceniodawcy przed sądami powszechnymi w zakresie spraw, które nie zostały skonkretyzowane w umowie zlecenia, jest stałym stosunkiem zlecenia w rozumieniu art. 87 § 1 k.p.c. i może stanowić podstawę udzielenia pełnomocnictwa procesowego w sprawie, która dotyczy wykonania umowy cywilnoprawnej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00