Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 listopada 2009 r., sygn. III PK 43/09

1. Miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy odwołanego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpoczyna bieg od uzyskania przez zarząd wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie, lecz nie wcześniej niż od odwołania go z zarządu (art. 52 § 2 k.p.).

2. Świadczenie przez członka zarządu spółki usług na rzecz podmiotu konkurencyjnego wobec tej spółki narusza obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.) i może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

 

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca), Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Romualda Spyt.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 listopada 2009 r. sprawy z powództwa Zbigniewa K. przeciwko Przedsiębiorstwu Robót Drogowo-Mostowych M. Spółce z o.o. w W. o odszkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach z dnia 26 marca 2009 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Siedlcach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „M.” Sp. z o.o. w W. w sprawie z powództwa Zbigniewa K. o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wniosło skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach z dnia 26 marca 2009 r. [...]. Zaskarżonym wyrokiem oddalono jego apelację od wyroku Sądu Rejonowego zasądzającego na rzecz powoda 28.000 zł oraz zasądzono koszty postępowania.

Powód był zatrudniony u pozwanego na podstawie umowy o pracę na stanowisku wiceprezesa zarządu. Dnia 5 czerwca 2008 r. powód otrzymał pismo pozwanego z dnia 2 czerwca 2008 r. rozwiązujące z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Jako przyczyny rozwiązania umowy pozwany podał: „- naruszenie zakazu konkurencji polegającego na świadczeniu usług ubezpieczeniowych (brokerskich) na rzecz konkurencyjnego podmiotu gospodarczego działającego w tej samej branży i na tym samym terenie co Pracodawca, w okresie zatrudnienia na stanowisku Wiceprezesa Zarządu Pracodawcy, co naruszyło obowiązek powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wynikający z § 9 ust. 1 w związku z § 9 ust. 2 tiret 3 umowy o pracę oraz art. 211 kodeksu spółek handlowych; - prowadzeniu własnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług ubezpieczeniowych (brokerskich) z wykorzystaniem narzędzi pracy (samochodu i telefonu komórkowego) stanowiących własność Pracodawcy oraz na jego koszt; - prowadzeniu własnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług ubezpieczeniowych (brokerskich) w czasie, w którym powinien Pan świadczyć pracę na rzecz Pracodawcy”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00