Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. II PZP 3/09

Sąd pracy nie ma obowiązku wydania odrębnego postanowienia o przywróceniu pracownikowi terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, o którym mowa w art. 265 § 1 k.p. Nawet bez wydania postanowienia przywracającego powodowi termin do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę możliwe jest uwzględnienie powództwa pracownika o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego lub naruszającego prawo wypowiedzenia umowy o pracę. Podobnie, bez wydania przez sąd pracy postanowienia odmawiającego przywrócenia terminu możliwe jest oddalenie powództwa z powodu przekroczenia terminu wskazanego w art. 264 § 1 k.p.sprawy.  

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

SSN Józef Iwulski

Protokolant Dorota Białek

w sprawie z powództwa Anny R. przeciwko G. Sp. z o.o. w W. o odszkodowanie i ustalenie istnienia stosunku pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 lipca 2009 r., zagadnienia prawnego przedstawionego postanowieniem Sądu Okręgowego w W. z dnia 26 lutego 2009 r., sygn. akt VII Pa 64/08,

Czy wydanie przez Sąd, pod nieobecność stron i ich pełnomocników, na podstawie art. 265 § 1 k.p. postanowienia o przywróceniu stronie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę na posiedzeniu jawnym wyznaczonym dla publikacji wyroku stanowi pozbawienie stron prawa do obrony w rozumieniu art. 379 pkt 5 k.p.c.

 

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne powstało przy rozpoznawaniu przez Sąd Okręgowy w W. - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w sprawie VII Pa 64/08, apelacji strony pozwanej „G.” Spółki z o.o. w W. od wyroku Sądu Rejonowego w W. - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 5 lutego 2008 r., w sprawie VI P 2518/06, którym zasądzono od pozwanej na rzecz powódki Anny R. odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę i ustalono, że łączący strony stosunek pracy ustał w dniu 30 kwietnia 2001 r. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00