Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 17 września 2009 r., sygn. IV CSK 180/09

Wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym określonym w art. 109 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.), może na jego podstawie żądać ustanowienia hipoteki przymusowej kaucyjnej także wtedy, gdy po powstaniu tego tytułu przelał objętą nim wierzytelność.

Sędzia SN Grzegorz Misiurek (przewodniczący) Sędzia SN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca) Sędzia SN Krzysztof Strzelczyk

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku "M." SA w W. przy uczestnictwie "H." Roman P., Jolanta Ł.- P., spółki jawnej w W. o wpis hipoteki przymusowej kaucyjnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 września 2009 r. skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 28 stycznia 2009 r.

uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W dniu 20 czerwca 2008 r. "M." S.A. w W. złożyła wniosek o wpisanie w księdze wieczystej hipoteki przymusowej kaucyjnej do kwoty 302 894,41 zł na podstawie nakazu zapłaty z dnia 14 czerwca 2004 r. wydanego przez Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Referendarz sądowy w dniu 10 września 2008 r. uwzględnił wniosek, a w skardze na to orzeczenie uczestnik wniósł o uchylenie wpisu, wskazując, że nakaz zapłaty jest nieprawomocny, wynikająca zaś z niego wierzytelność została przelana przez wnioskodawcę na rzecz innego podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00