Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. III PK 2/07

W zależności od ustaleń faktycznych, wypłacenie pracownikowi przez pracodawcę wynagrodzenia wyższego niż określone w umowie o pracę może stanowić dorozumianą zmianę umowy albo zapłatę za pracę w godzinach nad­liczbowych (art. 29 k.p. w związku z art. 60 k.c. oraz art. 1511 i art. 15111 k.p.).

 

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca), Sędziowie SN: Herbert Szurgacz, Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 kwietnia 2007 r. sprawy z powództwa Moniki M. przeciwko Janinie K. o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, na skutek skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu z dnia 29 czerwca 2006 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Za­mościu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Pozwana Janina K. (zatrudniająca powódkę w prowadzonym przez siebie sklepie) w sprawie z powództwa Moniki M. o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, wniosła skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu z dnia 29 czerwca 2006 r. [...]. Zaskarżonym wyrokiem oddalono jej apelację od wy­roku Sądu pierwszej instancji zasądzającego od niej na rzecz powódki kwotę 24.772,95 zł z ustawowymi odsetkami, oddalono powództwo w pozostałej części i orzeczono o kosztach procesu.

Przedmiotem sporu jest wynagrodzenie za pracę powódki w godzinach nad­liczbowych w soboty, niedziele i święta w sklepie pozwanej w okresie od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 stycznia 2005 r. W tym okresie przepisy Kodeksu pracy dotyczące wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych obowiązywały w trzech różnych brzmieniach. W okresie do dnia 31 grudnia 2003 r. (pierwszy okres) przepis art. 134 k.p. obowiązywał w brzmieniu wynikającym z jednolitego tekstu Ko­deksu pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94). Stanowił on, że: „§ 1. Za pracę w go­dzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości: 1) 50% wynagrodzenia - za pracę w dwóch pierwszych godzinach nad­liczbowych na dobę; 2) 100% wynagrodzenia - za pracę w dalszych godzinach nad­liczbowych oraz w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele i święta.

 
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00