Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 22 lutego 2007 r., sygn. III CSK 344/06

W postępowaniu o wpis prawa własności na rzecz nabywcy dopuszczalne jest ustalenie, że współwłaścicielem nieruchomości był także wymieniony w umowie jako sprzedający małżonek wpisanego właściciela, jeżeli figurujący w dziale II księgi wieczystej wpis dotyczy prawa do gospodarstwa rolnego nabytego w drodze przekazania następcy, a do wniosku o wpis został dołączony odpis aktu małżeństwa oraz oświadczenie obojga małżonków sporządzone w formie aktu notarialnego o pozostawaniu przez nich w chwili nabycia we wspólności ustawowej (art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).

 

Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący) Sędzia SN Jan Górowski Sędzia SN Maria Grzelka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Sławomira S. przy uczestnictwie Iwony Z., Agnieszki K., Genowefy P., "S.C.B." S.A. z siedzibą w W. o wpis w księdze wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 lutego 2007 r. skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 19 kwietnia 2006 r.

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W dziale II księgi wieczystej nr (...)12 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Kraśniku dla nieruchomości obejmującej m.in. działkę o powierzchni 0,72 ha wpisany był Mieczysław P. jako nabywca gospodarstwa rolnego w drodze umowy przekazania zawartej w dniu 6 grudnia 1990 r. i uzupełnionej w dniu 11 stycznia 1991 r. Wymieniony właściciel zmarł w dniu 7 grudnia 2003 r., a spadek po nim na podstawie testamentu nabyły jego córki Iwona Z. i Agnieszka K. po połowie. Aktem notarialnym z dnia 30 stycznia 2006 r. zawarta została warunkowa umowa sprzedaży z nabywcą Sławomirem S., w której jako sprzedające wymieniono Iwonę Z. i Agnieszkę K. odnośnie do udziałów po 1/4 od każdej z nich oraz Genowefę P. co do udziału wynoszącego 1/2. W akcie notarialnym Genowefa P. złożyła oświadczenie, że jest wdową oraz że w chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości Mieczysław P. pozostawał z nią w związku małżeńskim, w którym obowiązywał ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej. Aktem notarialnym z dnia 3 lutego 2006 r. wymienione sprzedające oświadczyły, że wobec niewykonania przez Agencję Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu przenoszą na rzecz Sławomira S. przysługujące im udziały w opisanej wyżej nieruchomości, a Sławomir S. oświadczył, że na to przeniesienie wyraża zgodę, a ponadto, że ustanawia na nabytej nieruchomości hipotekę kaucyjną zabezpieczającą wierzytelność Banku z tytułu udzielonego mu kredytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00