Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 lipca 2000 r. sygn. I PKN 748/99

Nieudzielenie przez zakładową organizację związkową informacji o pra­cownikach korzystających z jej obrony (art. 30 ust. 21 zdanie pierwsze ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854), zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z tą organizacją, także w zakresie uzyskania zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu lub komisji rewizyj­nej tej organizacji (art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2000 r. sprawy z powództwa Jolanty B. przeciwko Przedsiębiorstwu Turystyczno-Handlowemu „T." Spółce Akcyj­nej w P.T. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 18 czerwca 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z 5 marca 1999 r. [...] przywrócił powódkę Jolantę B. do pracy w pozwanym Przedsiębiorstwie Turystyczno-Handlowym „T." SA w P.T. na dotychczasowych warunkach oraz zasądził od pozwanego pracodawcy na rzecz powódki wynagrodzenie za czas pozosta­wania bez pracy (za okres od 1 grudnia 1998 r. do chwili podjęcia przez nią pracy), w wysokości po 640 złotych miesięcznie z dodatkami, pomniejszone o wartość otrzy­manej odprawy pieniężnej i zasiłku chorobowego, pod warunkiem podjęcia przez powódkę pracy u pozwanego.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona u pozwanego pracodawcy od 1988 r., w tym od 1994 r. na stanowisku specjalisty do spraw kadr i płac. Pismem z 31 sierpnia 1998 r. pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę ze skutkiem na 30 listopada 1998 r. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano likwidację stanowiska pracy zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasa­dach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.). Związek zawodowy - NSZZ Pracowników PTH „T." SA - pismem z 31 sierpnia 1998 r. powiadomił Zarząd pozwanej Spółki, że powódka nie zwracała się do tego związku o obronę jej interesów jako pracownika. Powódka dopuściła się w swojej pracy pew­nych uchybień. Dotyczyły one niewłaściwego wypełniania świadectw pracy i ich doręczania zwalnianym pracownikom oraz przygotowania pism o ukaraniu pracownika bez wskazania wymierzonej kary. Pozwana Spółka zawarła z wierzycielami ugodę bankową, zgodnie z którą podlegała restrukturyzacji. W jej ramach konieczna okazała się likwidacja pewnych stanowisk pracy. Stanowisko powódki zostało zlikwido­wane na mocy uchwały Zarządu Spółki z 31 sierpnia 1998 r. - w miejsce dwóch sta­nowisk: specjalisty do spraw kadr i płac oraz specjalisty do spraw organizacyjnych utworzone zostało jedno stanowisko specjalisty do spraw organizacyjnych, kadr i płac. W tych okolicznościach wypowiedziano powódce umowę o pracę. W pozwanej Spółce działały i działają dwa związki zawodowe: NSZZ Pracowników PTH „T." SA i Związek Zawodowy Pracowników Hotelowych PTH „T." SA - Hotel „M." w T.M., który powstał w marcu 1998 r. Powódka była członkiem zarządu tego drugiego związku. Zarząd Spółki został poinformowany o jego powstaniu, ale nie uzyskał listy jego członków, pomimo dwukrotnego wystąpienia o to do zarządu związku. Związek za­wodowy nie udzielił informacji, ponieważ obawiał się szykanowania swoich członków przez pracodawcę. Pracodawca wiedział jednak o przynależności powódki do tego związku, ponieważ Zarząd pozwanej Spółki otrzymał wypis z rejestru związków za­wodowych, który zawierał informację o składzie zarządu związku, a nazwisko po­wódki - jako członka zarządu związku - figurowało w tym wypisie. Strona pozwana nie znała natomiast pełnej listy członków tego związku, ponieważ jego zarząd - wbrew obowiązującym regulacjom prawnym - nie udzielił pracodawcy informacji o członkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00