Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. II GSK 243/20

Przewóz osób za pomocą aplikacji służącej do organizowania usług przewozu jest formą działalności odpłatnej, podlegającej przepisom prawa dotyczącym transportu drogowego. Świadczenie usług za pośrednictwem tej aplikacji jest nierozerwalnie związane z usługą przewozu, a zatem wchodzi w zakres usług w dziedzinie transportu. Wymóg posiadania licencji na wykonywanie tego typu transportu nie narusza zasady wolności działalności gospodarczej ani zasady równości, ale zapewnia równe szanse prowadzenia działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Gd 668/19 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. M. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. akt III SA/Gd 668/19, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę A. M. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] sierpnia 2019 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem prawa.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 19 marca 2019 r., na ternie Portu Lotniczego [...] w G., przeprowadzono kontrolę drogową pojazdu marki Skoda. W chwili zatrzymania do kontroli kierujący pojazdem M. P. wykonywał usługę przewozu osób, przewożąc pasażera E. R. Przewóz ten kierujący wykonywał w imieniu przedsiębiorcy - skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą z siedzibą w miejscowości D. pod nr [...]. Pasażer zamówił usługę przewozu z ul. S. w G. (Hotel [...]) na lotnisko w G. Usługę zamówił przy pomocy aplikacji [...]. Przy pomocy tej aplikacji po wykonaniu usługi została pobrana opłata w wysokości 20,59 zł. Opisaną usługę kierujący wykonał pojazdem przeznaczonym do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą. Do kontroli kierujący okazał m.in. wypis nr 3 z licencji nr 1/2018 na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym. Przebieg i ustalenia kontroli zostały zawarte w protokole.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00