Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II FSK 1137/22

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (spr.), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, Protokolant Magdalena Sadzyńska, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 maja 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2434/21 w sprawie ze skargi B.T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB1-3.4011.61.2021.2.BM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 11 maja 2022 r., III SA/Wa 2434/21 w sprawie ze skargi B. T. na interpretację indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2021 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uchylił interpretację w zaskarżonej części oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 697 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

2. W skardze kasacyjnej organ, zaskarżył w całości wyrok Sądu pierwszej instancji. Zaskarżonemu wyrokowi, na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 239, dalej: "p.p.s.a."), organ zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 30cb ust. 1 i ust. 2 w zw. z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f."), przez błędną wykładnię polegającą na uznaniu, że odrębna ewidencja prowadzona wraz z podatkową księgą przychodów i rozchodów dla celów ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej nie musi być prowadzona na bieżąco, od początku okresu, za który podatnik chce skorzystać z ulgi podatkowej, byleby zawierała sprawdzalne i prawidłowe dane, gdy tymczasem zdaniem organu, przepisy te należy rozumieć w ten sposób, iż odrębna ewidencja prowadzona wraz z podatkową księgą przychodów i rozchodów dla celów ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powinna być prowadzona na bieżąco, to jest już od początku okresu, za który podatnik chce następnie skorzystać z ulgi podatkowej, a zapisy w niej powinny być dokonywane w sposób sukcesywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00