Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. II FSK 109/23

Zastosowanie ulgi IP Box nie jest uzależnione od konkretnego sposobu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych ani od ciągłości czy długotrwałości prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Wynika to z faktu, że celem ulgi jest stymulowanie innowacyjności i twórczości, a nie wprowadzanie dodatkowych obciążeń administracyjnych dla podatników. W związku z tym, podatnik ma prawo skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, jeśli jest w stanie przyporządkować konkretną wartość kosztów do wytworzenia, rozwinięcia czy modyfikacji konkretnego oprogramowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Kolanowski Sędzia WSA del. Renata Kantecka po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej MF od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 lipca 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 489/22 w sprawie ze skargi MF na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lutego 2022 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Sądowej na rzecz MF kwotę 1120 (jeden tysiąc sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 29 lipca 2022 r., I SA/Kr 489/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę MF (zwanego dalej Skarżącym) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Z wniosku z 1 grudnia 2021 r. wynika, że Skarżący w ramach działalności gospodarczej ulepsza oprogramowanie komputerowe. Uzyskuje wynagrodzenie ze sprzedaży (przeniesienia) na rzecz kontrahenta autorskich praw majątkowych do tworzonych programów komputerowych w związku z opracowywaniem i rozwojem oprogramowania. Rozliczenia między Skarżącym, a kupującymi oprogramowanie są dokonywane kwartalnie – Skarżący otrzymuje wynagrodzenie za prawa autorskie do programów przekazane w danym kwartale. Nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ale księgi rachunkowe zgodnie z przepisami o rachunkowości oraz ewidencję spełniającą wymogi wynikające z art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2021 r., poz. 1128 ze zm.) dalej: u.p.d.o.f. Do wydatków zalicza zakup sprzętu komputerowego, usług księgowych i prawnych. W oparciu o prowadzone ewidencje Skarżący może wyodrębnić, jaka część kosztów przypada na prace polegające na opracowaniu i rozwijaniu oprogramowania, a jaka na pozostałe czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności, w szczególności utrzymanie oprogramowania - za pomocą klucza przychodowego, opartego o przychody uzyskiwane z każdego rodzaju tych aktywności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00