Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2023 r., sygn. I FSK 66/23

Podatek akcyzowy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Adam Nita (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 września 2022 r. sygn. akt III SA/Po 211/22 w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 stycznia 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 22 września 2022 r., sygn. akt III SA/Po 211/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi B. Sp. z o.o. w P. (w dalszej części uzasadnienia określanej jako Wnioskodawca, Spółka, Strona lub Skarżący) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 5 stycznia 2022 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, a także zasądził od DKIS na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania.

Zagadnieniem spornym w przedmiotowej sprawie były konsekwencje podatkowe w sferze podatku akcyzowego wewnątrzwspólnotowego nabycia przez Wnioskodawcę towaru (wyrobu energetycznego – komponentu do produkcji kosmetyków) w sytuacji, gdy następuje to w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, w związku z czym Spółka zamierza ubiegać się o status zarejestrowanego odbiorcy. Jak wyjawiła Strona, nabyty przez nią towar będzie zużywany do produkcji kosmetyków (a więc na cele inne niż opałowe lub napędowe) albo jako dodatek lub domieszka do kosmetyków. Czynności odbioru towaru i jego zużycia będą się natomiast odbywały w tym samym miejscu, tj. na terenie zakładu produkcyjnego. Wnioskodawca zapewnił też, że nabywane przez niego towary nie są olejem napędowym, ponieważ nie powstały w wyniku destylacji ropy naftowej (co nie wyklucza ich klasyfikacji do kodu CN 271019 43). Ponadto produkty te nie będą wykorzystywane w charakterze oleju napędowego, nie zostały zmieszane z biokomponentami, nie są również przeznaczone jako paliwo opałowe, nie są barwione ani nie zawierają znacznika. Jak przy tym podkreślono we wniosku interpretacyjnym, sprowadzane towary nie są olejami ropy naftowej, co wynika zarówno ze specyfiki ich produkcji, jak i z ich przeznaczenia (służą produkcji kosmetyków). W tym sensie są one więc wyrobami innymi niż wymienione w art. 89 ust. 1 pkt 6 i 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 722 – zwanej dalej u.p.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00