Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 września 2019 r., sygn. I FSK 1602/16

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Protokolant Monika Osial, po rozpoznaniu w dniu 19 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1767/15 w sprawie ze skargi P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 marca 2015 r. nr IPPP2/4512-5/15-2/IZ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od P. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 12 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1767/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

(t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, ze zm., dalej "p.p.s.a."), uwzględnił skargę P. z siedzibą w W. (dalej "skarżąca" lub "strona") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej "organ" lub "organ interpretacyjny") z dnia 19 marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił tę interpretację oraz orzekł w przedmiocie kosztów postępowania sądowego.

2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

2.1. Strona zwróciła się do organu o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, z tytułu zaliczki otrzymanej na poczet świadczonej usługi turystycznej.

2.2. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że skarżąca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i zamierza w przyszłości organizować sporadycznie odpłatne wyjazdy turystyczne krajowe oraz zagraniczne, nie wyłączając jednak wyjazdów turystycznych poza terytorium Unii Europejskiej. Usługi te będą świadczone na rzecz jej klientów we własnym imieniu i na własny rachunek, w tym celu skarżąca będzie nabywać towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turystów, jednakże nie można wykluczyć, że przy świadczeniu usług turystyki - część świadczeń - strona będzie wykonywała również we własnym zakresie. Należności z tytułu świadczenia przedmiotowych usług

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00