Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. I FSK 796/17

Wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy i podział nieruchomości na kilka mniejszych nie oznaczają jeszcze, że sprzedający działa jak profesjonalista.

Gazeta Prawna nr 130/2019

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 16/17 w sprawie ze skargi R.K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz R.K. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z dnia 7 marca 2017 r., sygn. akt: I SA/Łd 16/17, uchylił zaskarżoną interpretację przepisów prawa podatkowego i zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. Sąd I instancji wskazał, że zasadniczy spór w rozpatrywanej sprawie dotyczy interpretacji art. 7 ust. 1 i art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o PTU oraz możliwości zastosowania lub niestosowania tych przepisów do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o interpretację, a konkretnie dotyczy odpowiedzi na pytania, czy w opisanych we wniosku okolicznościach, skarżący, sprzedając 5 działek budowlanych powstałych w wyniku podziału należących do niego dwóch działek prywatnych, wcześniej użytkowanych rolniczo na własne potrzeby, będzie zobowiązany do zapłat podatku od towarów i usług. Sąd I instancji stwierdził również, że koniecznym jest ustalenie, czy w okolicznościach przedstawionych we wniosku o interpretację, czynności sprzedaży działek gruntu, które skarżący zamierza dokonać, będą czynnościami podmiotu działającego w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (handlową), a więc czy czynności te będą przybierały forma zawodową (profesjonalną), a więc stałą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00