Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 września 2018 r., sygn. II GSK 2394/16

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Krystyna Anna Stec sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 13 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P." Sp.j. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 grudnia 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 14/15 w sprawie ze skargi "P." Sp.j. w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2014 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 grudnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "P." Sp. j. z siedzibą w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2014 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] listopada 2004 r. Urząd Patentowy RP, działając na podstawie art. 110 i art. 111 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (j.t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 117 ze zm., dalej: p.w.p.) udzielił M. K. (dalej też: uprawniona) prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Kaseta do rolet" Rp.8019 zgłoszonego do rejestracji [...] maja 2004 r.

Dnia [...] września 2008 r. "P." Sp.j. z siedzibą w K. (dalej też: wnioskodawczyni, skarżąca) wniosła o unieważnienie prawa z rejestracji ww. wzoru przemysłowego. Uzasadniając swój interes prawny wyjaśniła, że produkuje i wprowadza do obrotu gospodarczego rolety w kasetach, w tym także w kasetach o cechach objętych spornym prawem, a więc sporny wzór prowadzi do ograniczenia jej swobody działalności gospodarczej. Nadto wskazała, że uprawniona w kwietniu 2007 r. skierowała do niej przedsądowe wezwanie do natychmiastowego zaniechania naruszania jej prawa z rejestracji spornego wzoru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00