Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2012 r., sygn. I FSK 838/11

Świadczenie usług z zakresu poprawy kondycji zdrowotnej może korzystać ze zwolnienia podatkowego jako usługa z zakresu ochrony zdrowia. Rozbieżności w terminach związane z implementacją dyrektywy unijnej mogą stanowić podstawę do zastosowania zwolnienia podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del) Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 409/10 w sprawie ze skargi K.M. G., G. Sp.jawna w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od maja do września 2008 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 409/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi M. Spółki Jawnej w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 5 marca 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące maj-wrzesień 2008 r., uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł, że nie podlega ona wykonaniu w całości oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że kwestią sporną między stronami jest opodatkowanie usług świadczonych przez spółkę w ramach tzw. specjalistycznego programu odchudzającego "[...]". W ocenie spółki usługi te od kwietnia 2008 r. powinny być kwalifikowane jako sprzedaż zwolniona, jako usługi mające charakter prozdrowotny, związane z prowadzeniem profilaktyki i promocji zdrowia. Organy po dokonaniu analizy świadczonych usług stwierdziły natomiast, że usługi te mieszczą się w PKWiU 93.04.10-00.00 (usługi związane z poprawą kondycji fizycznej) i jako takie podlegają zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) opodatkowaniu stawką 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00