Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2011 r., sygn. II OSK 1157/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia del. NSA Elżbieta Makowska Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. P. i Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 1546/09 w sprawie ze skargi M. P. i Z. P. oraz "S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" spółka komandytowa z siedzibą w Ł. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Wa 1546/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi M. P. i Z. P. oraz "S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" Sp. k. w Ł. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z [...] lipca 2009 r. w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków zespołu budynków dawnej fabryki R. B. zlokalizowanego w Ł. przy ul. S. [...] wraz z otoczeniem.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z dnia [...] października 2008 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków orzekł o wpisaniu do rejestru zabytków województwa zespołu dawnej fabryki R. B., zlokalizowanej Ł. przy ul. S. [...] wraz z otoczeniem. Zakres wpisu obejmuje: budynek dawnej tkalni z wyciągową wieżą kurzową (znajdujący się na działce nr [...]), budynek dawnej kotłowni, budynek dawnej maszynowni, budynek dawnej wodociągowej, przemysłowej wieży ciśnień, budynek wyciągowej wieży kurzowej, relikt dawnej przędzalni i tkalni w postaci zewnętrznej ściany obwodowej budynku (znajdujące się na działce nr [...]) oraz otoczenie zabytku (działki o nr [...],[...] i [...]). Użytkownikiem wieczystym działek nr [...] i [...] i właścicielem znajdujących się na nich budynków jest "S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" Sp. k. w Ł., natomiast właścicielami działki nr [...] są M. P. i Z. P. Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził, że zespół budynków tej fabryki stanowi cenny w skali Ł. oraz województwa przykład architektury fabrycznej, zarówno jeżeli chodzi o walory zabytkowe poszczególnych obiektów, jak i założenie przestrzenne, które tworzy. Podkreślono, że budynki pomimo częściowych przekształceń (nadbudowa dawnej tkalni i kotłowni) reprezentują duże walory architektoniczne i artystyczne, stylowo nawiązując do średniowiecznego budownictwa obronnego, charakteryzującego architekturę przemysłową ostatniej ćwierci XIX w. Omawiane obiekty, pochodzące z lat 1889 - 1896, tworzą zwartą całość pod względem formy, materiału, wykonania oraz stylu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00