Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1659/11

Rolnik, który sprzedaje działki budowlane wydzielone z jego gospodarstwa, jest podatnikiem VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Po 427/10 w sprawie ze skargi M.J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Po 427/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M.J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 26 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że skarżąca wniosła o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych. Wnioskodawczyni podała, że w 2007 r. nabyła nieruchomość rolną w celu powiększenia gospodarstwa rolnego i intensyfikacji prowadzonej działalności rolniczej. W związku z ograniczeniem produkcji rolnej zainteresowana planuje zbycie części gospodarstwa rolnego prowadzonego na działce o numerze geodezyjnym 436, przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w części pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, w pozostałej zaś części nie objętej tym planem. Wnioskodawczyni zamierza dokonać podziału działki nr 436 na 43 mniejsze działki i sprzedać jako działki budowlane. Zainteresowana oświadczyła, iż jest rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) i nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Z tytułu nabycia nieruchomości nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Strona wskazała też, że w latach 2005-2006 dokonała sprzedaży 10 działek budowlanych, ale transakcje te nie powinny mieć znaczenia w niniejszej sprawie. Skarżąca zadała organowi pytanie, czy sprzedaż działek przeznaczonych pod zabudowę, powstałych w wyniku podziału nieruchomości gruntowej - stanowiącej część gospodarstwa rolnego - zakupionych w 2007 r. w celu powiększenia gospodarstwa rolnego i intensyfikacji produkcji rolnej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jej zdaniem - nie, bowiem nieruchomość nabyła na cele prowadzonej działalności rolniczej i w tym celu ją wykorzystywała, a w chwili nabycia nie planowała jej sprzedawać, nabycie nie nastąpiło zatem w celach handlowych. Przed sprzedażą i podziałem nieruchomość zostanie wyłączona z produkcji rolnej, więc sprzedaż będzie miała charakter zbycia składników majątku prywatnego i nie ma przy tym znaczenia liczba nowo powstałych w wyniku podziału działek. Skarżąca w odniesieniu do tej sprzedaży nie wystąpi jako podatnik podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00