Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1294/09

Jeżeli wstępna opłata leasingowa ma charakter samoistny, jest bezzwrotna i nie zależy od pozostałych rat leasingowych, a jej poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu, wówczas należy zaliczyć ją do kosztów jednorazowo, w dacie poniesienia. Jeśli natomiast z charakteru opłaty inicjalnej lub z treści umowy leasingu wynika, że opłata dotyczy całej umowy i pobierana jest na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, należy rozliczyd ją proporcjonalnie do czasu trwania umowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie NSA Bogdan Lubiński, del. WSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziosa, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 21 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 112/09 w sprawie ze skargi H. Sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku po rozpoznaniu skargi H. - Spółka z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

1.2 Sąd administracyjny pierwszej instancji ustalił, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej H. Sp. z o. o. w B., zwana dalej Spółką lub Skarżącą, przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka w dniu 19 czerwca 2008r. zawarła umowę leasingu operacyjnego z firmą leasingową. Przedmiotem umowy był samochód ciężarowy. Wartość przedmiotu leasingu jest amortyzowana przez finansującego. Umowa została zawarta na 3 lata, a płatność za używanie przedmiotu leasingu nastąpi w 36 ratach. Umowa zawiera również opłatę wstępną w wysokości 200 zł. Spółka nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym, o których mowa w art. 17b ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr14, poz 113 ze zm.) - dalej: u.p.d.o.p. W tak przedstawionym stanie faktycznym zadano następujące pytanie: czy wstępną opłatę leasingową (niezależnie od kwoty) Spółka może w miesiącu zapłaty zaksięgować w koszty, czy powinna umieścić ją na koncie rozliczeń międzyokresowych i co miesiąc, przez okres trwania umowy, ujmować w koszty?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00