Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 października 2010 r., sygn. I FSK 1778/09

1. Tylko wyraźne wskazanie i udowodnienie podatnikowi, że działa w celu uszczuplenia należności państwa, dokonując obejścia przepisów, uzasadnia zakwestionowanie jego postępowania.

2.Nie ma podstaw, aby zabronić restauracji sprzedaży zestawów, gdzie np. piwo opodatkowane stawką podstawową jest dużo tańsze niż precel z 7-proc. stawką VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1/09 w sprawie ze skargi G. Sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 24 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz G. Sp. z o. o. we W. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez G. Spółkę z o.o. w W. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 października 2008 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

G. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (poprzednio: "P." sp. z o.o.), prowadziła działalność gastronomiczną w dwóch lokalach "P." i "E.", od maja 2006 r., ewidencjonując całą sprzedaż usług gastronomicznych za pomocą kas rejestrujących. W ofercie sprzedaży jako ofertę specjalną proponowała "piwko + precel" względnie samo piwo i sam precel (sprzedaży ich nie stwierdzono), na paragonach fiskalnych wykazywano składniki te w osobnych pozycjach opodatkowane: piwo 22%, precel 7 % podatkiem od towarów i usług. Precel w zestawie z piwem sprzedawany był z marżą od 800% do 1560%, natomiast marża na piwo w zestawach wynosiła od 1,6% do 64%. Przykładowo zestaw składający się z piwa P. i precla, relacja między cenami składników wynosiła 40% piwo, 60% precel, podczas gdy ta sama relacja cen zakupu wynosiła: 87,75% piwo, 12,25% precel. Analogiczna sytuacja występowała przy sprzedaży zestawów wódki i ogórka, nie stwierdzono sprzedaży samej wódki lub ogórka, także wykazywano na paragonach w osobnych pozycjach wódka 22%, ogórek 7% podatkiem od towarów i usług. Przy cenie sprzedaży ogórka marża wynosiła 2.308% lub 3.077%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00