Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-02-20

Przekształcenie spółek osobowej i cywilnej w spółkę kapitałową - podstawy prawne, zasady i przebieg procesu transformacji

Przepisy Kodeksu spółek handlowych zezwalają na dokonanie procesu transformacji formy prawnej działalności prowadzonej zarówno w formie spółki prawa handlowego, jak i spółki cywilnej. Możliwe jest m.in. przekształcenie spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) w spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną), a także spółki cywilnej w spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną).

Atrakcyjność spółek kapitałowych w obrocie prawnym wynika nie tylko z ich osobowości prawnej, dzięki której ich sytuacja prawno-ekonomiczna i finansowa pozostaje całkowicie niezależna od osobistej sytuacji samego wspólnika (np. jego ewentualnej śmierci czy utraty majątku), ale także z tego, że spółki te działają wyłącznie za pośrednictwem swych organów, których członkami nie muszą być wspólnicy. Oznacza to, że spółka może być zarządzana przez profesjonalistów posiadających specjalne kompetencje w tym zakresie.

W spółkach kapitałowych z jednej strony obowiązują imperatywne zasady ochrony kapitału i wierzycieli, których nie można zmienić wolą stron, z drugiej zaś strony wspólnicy mogą zapewnić sobie (w umowie samej spółki) możliwość wywierania wpływu na wszystkie kluczowe decyzje, np. poprzez wskazanie w umowie spółki katalogu czynności, których dokonanie musi być poprzedzone uzyskaniem przez zarząd uprzedniej zgody wspólników.

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Jej wspólnikami są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które bardzo często decydują o przekształceniu spółki cywilnej właśnie w spółkę kapitałową prawa handlowego z uwagi na możliwe ograniczenie ryzyka prowadzonej działalności poprzez oddzielenie majątku osobistego od majątku firmowego.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową może nastąpić według procedury ogólnej. W zależności jednak od konfiguracji spółek biorących udział w przekształceniu przepisy przewidują pewne szczególne regulacje, dzięki którym proces transformacji jest znacznie usprawniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00