Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-09-14

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną a pożyczka

Osoba fizyczna będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce. Spółka ta powstanie w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wkrótce po przekształceniu zostanie zlikwidowana. Przewiduje się przy tym, że w momencie likwidacji w skład majątku spółki jawnej mogą wchodzić w szczególności wierzytelności wobec wspólników z tytułu pożyczek udzielonych im przez likwidowaną spółkę. Przy czym pożyczki zostaną udzielone przez spółkę zarówno przed przekształceniem (czyli przez spółkę z o.o.), jak i po przekształceniu w spółkę jawną.

PROBLEM

Sposób podziału majątku spółki jawnej między jej wspólników w przypadku jej likwidacji będzie określony w umowie spółki. W szczególności umowa spółki będzie stanowić, że w ramach podziału majątku między wspólników wierzytelność spółki jawnej wobec jej wspólnika będzie mogła zostać przeniesiona na tego wspólnika.

W efekcie w chwili likwidacji spółki jawnej wygaśnięcie zobowiązania wspólnika wobec spółki z tytułu zaciągniętych pożyczek nastąpi poprzez tzw. konfuzję. Momentem wygaśnięcia zobowiązania będzie z mocy prawa moment przekazania przez spółkę jawną wierzytelności wspólnikowi, w ramach ostatniego etapu postępowania likwidacyjnego - podziału między wspólników majątku pozostałego po spłacie zobowiązań spółki i pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych.

W związku z tym powstaje pytanie: czy otrzymanie przez wspólnika w wyniku likwidacji spółki jawnej wierzytelności z tytułu udzielonych wspólnikowi pożyczek oraz wierzytelności z tytułu odsetek od tych pożyczek, a także związane z tym wygaśnięcie zobowiązania wspólnika wobec spółki jawnej spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólnika?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00