Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-01-07

2. Rozliczanie różnic kursowych w ujęciu rachunkowym i podatkowym - którą metodę wybrać?

Jedna z zasad istotnych dla podmiotów gospodarczych funkcjonujących we współczesnym świecie, otwartym na rynki zagraniczne dzięki postępującemu procesowi globalizacji, została zawarta w art. 9 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nią podmioty podlegające jej przepisom są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych w języku polskim i w walucie polskiej. Konsekwencją tego jest konieczność przeliczania aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej na walutę krajową. Zasady przeliczania walut obcych i ustalania różnic kursowych dla celów sprawozdawczości finansowej często nie pokrywają się z zasadami określonymi w ustawach o podatkach dochodowych. W praktyce oznacza to dla wielu podmiotów konieczność prowadzenia dodatkowych obliczeń, których można jednak unikać, wybierając rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych.

Według obecnie obowiązujących przepisów podatnicy mają możliwość wyboru rozliczenia różnic kursowych dla celów podatku dochodowego na zasadach przewidzianych w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych albo według zasad zawartych w przepisach o rachunkowości. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "przepisy o rachunkowości", jednak bez wątpienia należy je interpretować szeroko, tj. jako ustawę o rachunkowości, akty wykonawcze do niej oraz regulacje międzynarodowe, w szczególności Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Stanowisko takie potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych, m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2008 r., nr 1401/PP-II/4210-7/07/EP.

Podmioty, które chcą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości, mają obowiązek, zgodnie z art. 9b ust. 3 updop, wcześniejszego zawiadomienia o tym fakcie, w formie pisemnej, naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na rozliczanie podatku dochodowego.

Zawiadomienie takie powinno być dokonane w terminie do ostatniego dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego. Gdy zgodnie z art. 8 ust. 1 updop rokiem podatkowym jednostki jest rok kalendarzowy, terminem zgłoszenia takiego zawiadomienia będzie koniec stycznia. Jeśli w statucie spółki lub umowie albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników jest wybrany inny rok podatkowy, wyznaczony jako okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych, oraz dana spółka zawiadomi o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas termin wyboru odpowiedniej metody rozliczania różnic kursowych upływa ostatniego dnia pierwszego miesiąca tego roku. W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zawiadomienie takie należy złożyć w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00