Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-03-28

Samochód w firmie - przegląd najnowszych interpretacji i orzeczeń

Gdy od wykupu samochodu podatnik nie odliczy VAT i przeznaczy ten samochód od razu na cele osobiste, późniejsza jego sprzedaż nie podlega VAT. Sprzedaż nie jest już bowiem realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 lutego 2017 r. (sygn. 3063-ILPP2-3.4512.2.2017.1.IP) czytamy:

1. Kiedy sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu podlega VAT

W przedmiotowej sprawie w świetle okoliczności wskazanych przez Wnioskodawcę uznać należy, że Zainteresowany dokonując w przyszłości sprzedaży samochodu osobowego nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, że sprzedaż przez Wnioskodawcę samochodu stanowić będzie zwykłe wykonywanie prawa własności. Tym samym, w przedmiotowej sprawie Zainteresowany, zbywając samochód osobowy stanowiący jego majątek prywatny, korzystać będzie z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Skutkiem powyższego zamierzona czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz okoliczności analizowanej sprawy należy stwierdzić, że ewentualna późniejsza sprzedaż przez Wnioskodawcę samochodu osobowego, który był wcześniej użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a następnie wykupiony "na cele prywatne" bez odliczania VAT-u od wykupu nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem Zainteresowany w przedmiotowej sprawie nie będzie występował w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

2. Jak ustalić marżę przy sprzedaży samochodu

Ustalając marżę od sprzedaży samochodu, za cenę nabycia należy przyjąć kwotę zapłaconą sprzedawcy. Należności zapłacone innemu podmiotowi nie stanowią kwoty nabycia, a tym samym nie pomniejszą marży. W piśmie z 22 lutego 2017 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. 1061-IPTPP3. 4512.629.2016.2.MWj) stwierdza:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00