Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2016-02-23

Jakie warunki należy spełnić, aby stosować stawkę 0% do sprzedaży w ramach procedury TAX FREE

Jednym z warunków zastosowania stawki 0% w przypadku sprzedaży towarów podróżnym jest wywóz przez nich nabytego od sprzedawcy towaru w bagażu osobistym poza terytorium Unii Europejskiej. Zakup nie może mieć charakteru handlowego, o czym świadczy liczba sprzedanego towaru i częstotliwość transakcji. Ponadto zdaniem organów podatkowych znaczenie ma też wielkość towaru. Również dokument TAX FREE musi spełniać określone warunki.

Do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że (art. 129 ustawy o VAT):

● poinformował naczelnika urzędu skarbowego na piśmie, że jest sprzedawcą;

● poinformował naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny dokonujący u niego zakupu towarów może odebrać podatek, oraz z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku, i przedłożył kopie tych umów, chyba że sam dokonuje zwrotu;

Jednak zdaniem sądów niespełnienie warunków formalnych nie może powodować sankcji w postaci zakazu użycia stawki 0%, gdy pozostałe warunki zostały spełnione (udowodniono wywóz poza UE). W wyroku 12 czerwca 2012 r. (sygn. akt I FSK 841/11) NSA uznał, że:

(...) celem sformułowania określonych przez państwo członkowskie wymogów formalnych dla skorzystania ze zwolnienia od podatku (stawki 0 %), jest udowodnienie przez podatnika, że nastąpiło spełnienie merytorycznych przesłanek eksportu, głównie w zakresie wywozu towarów przez podróżnego poza terytorium UE, w warunkach określonych w art. 147 w zw. z art. 146 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE (odpowiednio art. 15 pkt 2 VI Dyrektywy), lecz ich niespełnienie w całości, gdy okoliczność ta zostanie jednak wykazana w sposób bezsporny, nie może uniemożliwiać stosowania tegoż zwolnienia (w Polsce stawki 0 %). Przepisy krajowe formułujące bowiem takie warunki formalne należy stosować z uwzględnieniem zasady proporcjonalności, tak aby nie podważały neutralności VAT, co należy mieć na uwadze przy prowspólnotowej wykładni ustanowionych w tym zakresie przepisów krajowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00