Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-02-23

Kiedy trzeba dokumentować podatkowo transakcje z podmiotami powiązanymi

1 stycznia 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dokumentacji podatkowej transakcji lub innych zdarzeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Najważniejszą dla większości podatników zmianą jest to, że najmniejsze firmy nie będą już zobowiązane dokumentować transakcji z podmiotami powiązanymi. Jednak dla tych podatników, którzy nadal sporządzają dokumentacje, zmiany oznaczają więcej pracy. Przygotowanie się do sporządzenia dokumentacji w nowym kształcie powinno stać się dla nich jednym z priorytetów w tym roku. W nowej wersji dokumentację podatnicy będą sporządzać za 2017 r. To oznacza, że faktycznie należy ją ukończyć z początkiem 2018 r. Ale już w trakcie 2017 r. podatnicy powinni stworzyć procedury i zebrać dane, które ułatwią przygotowanie dokumentacji. Część z dokumentów będzie sporządzana po raz pierwszy. Warto zatem już teraz zapoznać się z nowymi obowiązkami. Nasza publikacja ma za zadanie ułatwić zapoznanie się przedsiębiorcom z zakresem nowych obowiązków i wprowadzonych zmian oraz podpowiedzieć, kiedy i jak się przygotować do sporządzania dokumentacji po nowemu.

I. Kto ma obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej - nowy próg

Do końca 2016 r. dokumentację musiał przygotowywać podatnik, który przeprowadził transakcję z jednostką powiązaną na kwoty przewyższające odpowiednio 30 000 euro brutto (dla usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych) i 50 000 euro brutto (dla towarów). W grę wchodził jeszcze ewentualnie próg 100 000 euro, gdy wartość transakcji nie przekraczała 20% kapitału zakładowego podatnika. Jednak co do zasady obowiązek sporządzenia dokumentacji nie zależał od wielkości podatnika, tylko od wielkości transakcji, jakiej on dokonywał.

W 2017 r. dokumentację cen transferowych muszą sporządzać natomiast podatnicy, którzy spełniają łącznie dwa warunki:

1) ich przychody lub koszty (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) przekroczyły w 2016 r. 2 mln euro rocznie. Przekroczyć wskazaną wartość progową można zatem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00