Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-07-20

Jakie są zasady tworzenia i funkcjonowania kasy zapomogowo-pożyczkowej

Pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa stanowi szczególnego rodzaju organizację tworzoną przez pracowników, której zadaniem jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej, w miarę posiadanych środków, w formie pożyczek długo- i krótkoterminowych oraz zapomóg na zasadach określonych w statucie (lub regulaminie) kasy.

Pozyskiwanie środków pieniężnych za pośrednictwem kasy zapomogowo-pożyczkowej (zwanej dalej kasą pracowniczą) jest dla jej członków o wiele prostsze i tańsze niż korzystanie z ofert banków czy innych instytucji finansowych. Ponadto kasy stanowią ważny mechanizm wspomagający płynność finansową rodzin pracowniczych oraz emerytów i rencistów. Kasy nie czerpią zysku ze swojej działalności, natomiast ponoszą ekonomiczne ryzyko swojego działania.

Kasy pracownicze działają na podstawie:

● art. 39 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych,

● rozporządzenia Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (dalej zwanego rozporządzeniem o PKZP),

● statutu/regulaminu wewnątrzzakładowego.

Zasady tworzenia kas pracowniczych

Kasa pracownicza może zostać utworzona u pracodawcy, u którego co najmniej 10 jego pracowników zadeklarowało chęć przynależności do takiej organizacji. Jeżeli w danym zakładzie nie znajdzie się minimalna liczba członków - założycieli, wówczas można powołać kasę międzyzakładową .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00