Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-04-21

Jak pracodawca może uchronić się przed niewypłacalnością wobec pracowników i budżetu państwa

Pracodawcy, którzy doświadczają trudności w utrzymaniu płynności finansowej, mają do dyspozycji pewien wachlarz działań, których podjęcie może pomóc w poprawie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Kontrole PIP nadal wykazują wiele nieprawidłowości związanych z wypłatą wynagrodzeń. Jednym z powodów takiego stanu jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, które w efekcie prowadzi do utraty płynności finansowej. Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że zanim do tego dojdzie, powinni szukać możliwości racjonalizacji kosztów zatrudnienia przez dobór odpowiednich metod obniżania tych kosztów.

Metody obniżania kosztów zatrudnienia pracowników

Zawieszenie obowiązywania przepisów zakładowych

W przypadku złej kondycji finansowej pracodawca ma prawo do czasowego pogorszenia podwładnym warunków zatrudnienia wynikających z obowiązujących w danej jednostce przepisów wewnątrzzakładowych (np. regulaminu wynagradzania).

Zastosowanie rozwiązań mniej korzystnych z punktu widzenia osób zatrudnionych następuje na skutek porozumienia zawieranego między podmiotem zatrudniającym a reprezentującą pracowników organizacją związkową lub jeśli związki w danym zakładzie nie działają - z przedstawicielstwem pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u konkretnego pracodawcy (art. 91 § 1 Kodeksu pracy).

Stosowne porozumienie można zawrzeć maksymalnie na 3 lata i po podpisaniu przez zainteresowane strony należy przekazać okręgowemu inspektorowi pracy właściwemu dla siedziby firmy.

Porozumienie może przykładowo wskazywać, że na określony czas zawieszeniu ulegnie składnik wynagrodzenia (np. premia regulaminowa, dodatek funkcyjny) lub niektóre świadczenia dodatkowe ze stosunku pracy (np. firma ograniczy prawo do używania służbowych aut lub telefonów komórkowych).

Pracodawca borykający się z problemami finansowymi ma także możliwość czasowego zawieszenia (w całości lub w części) funkcjonującego u niego układu zbiorowego pracy . Aby do tego doprowadzić, musi dojść do porozumienia z zakładową lub ponadzakładową organizacją związkową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00