Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-05-01

Jak bezbłędnie wypełnić zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3

Jeżeli ZUS wypłaca pracownikowi świadczenia z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3. Od prawidłowego wypełnienia tego druku zależy prawo pracownika do świadczeń i ich wysokość.

Obowiązek złożenia formularza Z-3 dotyczy zarówno wypłaty świadczeń dla pracowników, gdy pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, jak i świadczeń wypłacanych za okres po ustaniu zatrudnienia. Ponowne złożenie zaświadczenia jest wymagane przy zmianie rodzaju pobieranego świadczenia oraz jeżeli ponowna niezdolność do pracy powstała po przerwie.

Płatnik składek nie ma ponadto obowiązku ponownego składania ZUS Z-3, jeżeli przed ustaleniem uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego zasiłek chorobowy wypłacał pracownikowi ZUS.

Wypełnianie ZUS Z-3

Pracodawca, który rozwiązuje umowę o pracę z pracownikiem uprawnionym do zasiłku z tytułu choroby lub macierzyństwa lub taki, który nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim pracownikom, ponieważ zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 21 osób, jest zobowiązany sporządzić zaświadczenie ZUS Z-3.

Zaświadczenie to jest wymagane przy ubieganiu się o wszystkie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, tj.: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, macierzyński i opiekuńczy, jak i o świadczenia należne z ubezpieczenia wypadkowego, tj.: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne i zasiłek wyrównawczy. Zaświadczenie ZUS Z-3 jest jednym z dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa i wysokości należnego zasiłku. Ponadto, w zależności od rodzaju świadczenia, o jakie ubiega się ubezpieczony, do zaświadczenia ZUS Z-3 płatnik powinien dołączyć dodatkową dokumentację, np. zaświadczenie lekarskie, skrócony akt urodzenia dziecka, wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.

Zaświadczenia ZUS Z-3 pracodawca nie wystawia ponownie, jeżeli dostarcza do ZUS kolejne zwolnienie lekarskie pracownika, które dotyczy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Jeżeli wystąpi przerwa w niezdolności do pracy lub zmiana rodzaju pobieranego świadczenia, płatnik musi przedłożyć w ZUS nowe zaświadczenie ZUS Z-3.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00