Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-11

Nagrody i kary. KARY

Wykonywanie pracy, pełnienie służby oraz wykonywanie wolnego zawodu wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko za jakość świadczonej pracy, lecz także za związane z wykonywaniem czynności zawodowych naruszenia przepisów prawa, zasad etyki i błędy.
Przedstawione zostaną tu przesłanki i zasady odpowiedzialności pracowników oraz innych grup zawodowych, a w szczególności - odpowiedzialności porządkowej, dyscyplinarnej i cywilnej.
Odpowiedzialność porządkowa
Zatrudniając pracownika pracodawca ma prawo wymagać od niego nie tylko sumiennej i rzetelnej pracy, oczekiwać, by osiągał w niej jak najlepsze wyniki, miał twórcze pomysły, ale także, by przestrzegał obowiązującego w zakładzie pracy porządku.
Obowiązki pracownika określa art. 100 § 2 Kodeksu pracy.
Zgodnie z jego postanowieniami pracownik powinien przede wszystkim:
• stosować się do niepozostających w sprzeczności z przepisami prawa i umową o pracę poleceń przełożonych dotyczących pracy,
• przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
• przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
• przestrzegać przepisów i zasad bhp oraz przepisów przeciwpożarowych,
• dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie,
• zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (tajemnica przedsiębiorstwa) oraz przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach (tajemnicy państwowej i służbowej),
• przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Obowiązki te można uznać za podstawowe, inne wynikać będą z przepisów wewnątrzzakładowych, czyli regulaminu pracy lub układu zbiorowego pracy.
Oczywiście za idealną należałoby uznać sytuację, w której wszyscy pracownicy po zapoznaniu się z przepisami regulaminu, a są z nimi zaznajamiani już w chwili przyjęcia do pracy (oświadczenie o zapoznaniu się z treścią obowiązującego u pracodawcy regulaminu i wynikającymi z niego obowiązkami stanowi niejednokrotnie jedno z dodatkowych postanowień umowy o pracę), obowiązki swoje wykonują bez zastrzeżeń.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00