Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-18

Składka za osoby bez dochodów

Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zawiera obszerny katalog osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

Anna Michalska
Zasadą wyrażoną przez przepisy ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28 poz. 158 ze zm.) jest, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlega każdy tytuł, na podstawie którego ubezpieczony otrzymuje dochody. Co się dzieje, gdy ktoś nie ma dochodów ze stosunku pracy lub umowy zlecenia? Problematykę ubezpieczenia zdrowotnego tych osób przedstawiamy poniżej.
Osoba bezdomna
Program ten, zgodnie z ustawą z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. Nr 64 poz. 414 ze zm.), opracowywany jest przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej wraz z osobą bezdomną i podlega zatwierdzeniu przez kierownika tego ośrodka. Powinien on uwzględniać sytuację osoby, która ma być nim objęta, oraz zapewnić jej wsparcie wszelkimi środkami pomocy, którymi dysponuje ośrodek. Obowiązek ubezpieczenia powstaje w takim przypadku po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia realizacji programu, a wygasa z dniem zakończenia tego programu. Podstawę wymiaru składek finansowanych przez budżet państwa stanowi kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00