Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-31

Indywidualne konto emerytalne - szansa na wyższą emeryturę

Emerytury: Od 1 września 2004 r. wchodzi w życie ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych. Dochód ze środków zgromadzonych na IKE będzie zwolniony z podatku dochodowego z zysków kapitałowych, pod warunkiem że dochody zostaną skonsumowane przez oszczędzającego w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.
1 września 2004 r. wchodzi w życie ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych. Pozwala ona wpłacać co roku ściśle określoną kwotę do funduszu inwestycyjnego, banku, biura maklerskiego, zakładu ubezpieczeń, a dochód wypracowany przez te instytucje na rzecz oszczędzającego będzie zwolniony z podatku dochodowego z zysków kapitałowych, pod warunkiem że dochody zostaną skonsumowane przez oszczędzającego w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Kwota, jaką można wpłacać na indywidualne konto emerytalne, to 150% przeciętnego wynagrodzenia według ustawy budżetowej. Na 2004 r. wynosi ona 3435 zł. Możliwość dobrowolnego indywidualnego oszczędzania na emeryturę jest pierwszą od dłuższego czasu poważną propozycją powiązania tego typu oszczędności z ulgami podatkowymi.
Indywidualne konto emerytalne
Czym jest indywidualne konto emerytalne (dalej IKE)? Konto to może zostać założone w czterech kategoriach instytucji. Oszczędzający na przyszłą emeryturę może skorzystać z IKE prowadzonego przez fundusz inwestycyjny, bank, biuro maklerskie, zakład ubezpieczeń. Oznacza to, że oprócz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (dalej ustawa o IKE) zasady dokonywania inwestycji w IKE określają następujące ustawy i wynikające z nich akty wykonawcze:
• ustawa o funduszach inwestycyjnych (dla IKE prowadzonego przez fundusz inwestycyjny),
Prawo bankowe (dla IKE prowadzonego przez bank),
• ustawa - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (dla IKE prowadzonego przez dom maklerski),
• ustawa o działalności ubezpieczeniowej (dla IKE prowadzonego przez zakład ubezpieczeń).
Jeżeli IKE jest prowadzone przez fundusz inwestycyjny (może to być tylko fundusz inwestycyjny otwarty lub specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty), jest to wyodrębniony zapis w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego. Warto przypomnieć, że istota reformy emerytalnej w Polsce polega na tym, że część emerytury niewypłacanej przez ZUS będzie równa kwocie zgromadzonej na koncie przyszłego emeryta, a inwestowanej przez fundusze emerytalne. Zapis w rejestrze funduszu inwestycyjnego pełni podobną funkcję co posiadanie konta prowadzonego przez OFE.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00