Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-22

Kapitał początkowy - nowe obowiązki płatników i ubezpieczonych

1 stycznia 1999 r. weszły w życie ustawy reformujące system ubezpieczeń społecznych. Podstawowym elementem reformy było założenie indywidualnych kont dla każdej osoby ubezpieczonej. Na kontach tych mają się znaleźć informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych ubezpieczonego oraz wartość faktycznie odprowadzonych do ZUS składek. Celem ustalenia kapitału początkowego jest zapisanie składek na koncie ubezpieczonego.

Kapitał początkowy to wartość emerytury, jaką otrzymałby pracownik w dniu 1 stycznia 1999 r. (w przypadku nabycia odpowiednich uprawnień). Stanowi on kapitał wyjściowy, do którego doliczone zostaną składki na ubezpieczenie emerytalne opłacane od 1 stycznia 1999 r.
Zakres podmiotowy
Kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne.
Osobom urodzonym po 31 grudnia 1968 r., nie legitymującym się 10-letnim okresem ubezpieczenia (np. z powodu kontynuowania nauki czy braku pracy), kapitał początkowy oblicza się z faktycznego okresu podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00