Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-04-29

Umowy w obrocie gospodarczym

Prowadzenie działalności gospodarczej, poza koniecznością posiadania ogólnej wiedzy na temat zagadnień finansowych, w tym np. podatkowych, wymaga od przedsiębiorcy przede wszystkim umiejętności kształtowania odpowiednich relacji z innymi uczestnikami obrotu gospodarczego w taki sposób, aby przyniosły one korzyści obu stronom. Każdemu z uczestników tego obrotu w sposób naturalny towarzyszy cel zabezpieczenia przede wszystkim swojego interesu majątkowego. Relacje te przyjmują więc charakter sformalizowany, skutkujący zawieraniem różnego rodzaju umów. Umowa pozwala bowiem w taki sposób określić prawa i obowiązki w ramach stosunku prawnego, aby jego strony mogły jak najlepiej zrealizować swoje cele. Pomimo swobody w zawieraniu i kształtowaniu treści umów, która przysługuje uczestnikom obrotu gospodarczego, ustawodawca nie zrezygnował z ich prawnego uregulowania. Ze względu na nieustanne wykorzystywanie umów m.in. w życiu gospodarczym, większość z nich stanowi przedmiot regulacji prawnych.

Stan prawny na 20 kwietnia 2011 r.

ANETA SZWĘCH, ANDRZEJ KOWALCZYK, MARCIN JASIŃSKI

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", z uwagi na poruszaną w nim problematykę, powinien zadowolić osoby szukające czegoś więcej niż powierzchownej znajomości przepisów dotyczących poszczególnych typów umów. Najwięcej miejsca poświęcamy omówieniu praw i obowiązków stron umów najczęściej zawieranych przez przedsiębiorców. Przedstawiamy różne wersje kontraktów i wyjaśniamy, jakie są praktyczne konsekwencje różnic. Nie zapominamy również o wskazówkach interpretacyjnych opartych najczęściej o konkretne orzeczenia Sądu Najwyższego.

Charakterystyka umów w obrocie gospodarczym

Cechą umów zawieranych między przedsiębiorcami jest możliwość skorzystania w znacznie większym stopniu z zasady swobody kontraktowej obowiązującej w polskim prawie. Często zdarza się, że umowy te przełamują utrwalone schematy, łącząc elementy różnych typów umów po to, by nadążyć za stale rozwijającym się życiem gospodarczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00