Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-14

Rejestr dłużników po zmianach

Poza standardowym działaniem w postaci postępowania sądowego czy windykacyjnego skutecznym sposobem walki z nierzetelnymi kontrahentami stanowi obrót informacją gospodarczą. W dobie szybkiej i masowej komunikacji oraz coraz większego znaczenia PR także w relacjach handlowych widmo umieszczenia na przysłowiowej "czarnej liście" może być tym, co najbardziej przemówi do wyobraźni dłużnika i co może najskuteczniej zachęcić go do spłaty długu. Z tego też punktu widzenia zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy powinni znać zasady, według których informacja gospodarcza może być przekazywana, ujawniana, aktualizowana, przechowywana czy usuwana. Zasady te wynikają z ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81, poz. 530, dalej "Ustawa"), która weszła w życie w dniu 14 czerwca 2010 r.

Stan prawny na 24 sierpnia 2010 r.

Daniel Kupryjańczyk

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W "Poradniku" zajmujemy się najistotniejszymi problemami związanymi z nową ustawą. Omawiamy w nim najważniejsze zagadnienia dotyczące informacji gospodarczej: jej zakres, sposób przekazywania, ujawniania, przechowywania, aktualizowania i usuwania. Dużo miejsca poświęcamy też biurom informacji gospodarczej jako podmiotom kompetentnym w badanym zakresie. Przybliżamy Państwu ich status - uprawnienia i ograniczenia tak, aby ewentualna współpraca z biurem była bardziej świadoma, a przez to sprawna. W oddzielnej części przedstawiamy natomiast formularze (wzory dokumentów) stosowane w praktyce działania jednego z biur, które śmiało można wykorzystać w kontaktach właśnie z tym podmiotem.

Informacja gospodarcza - sposób na sprawdzenie kontrahenta

Informacją gospodarczą są dane dotyczące określonych podmiotów, zobowiązań pieniężnych czy posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem. Dzięki takiej informacji możemy m.in. sprawdzić wiarygodność płatniczą naszego kontrahenta.

Informacje o indywidualnych osobach i spółkach

Spośród wszystkich osób prawnych najważniejsze znaczenie będą odgrywać spółki kapitałowe - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, a także jednostki samorządu terytorialnego, które - wbrew pozorom - dość aktywnie wchodzą w relacje gospodarcze. Natomiast przez jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej trzeba rozumieć przede wszystkim spółki osobowe, a zatem: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00