Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-21

Najem w działalności gospodarczej

Z punktu widzenia praktyki, w dzisiejszych czasach niemożliwe jest funkcjonowanie firmy bez najmu różnych rzeczy. To powszechnie znana i stosowana umowa. Choć na pierwszy rzut oka jest to prosta konstrukcja, w praktyce budzić może wiele wątpliwości zwłaszcza w aspekcie podatkowym.

Grzegorz Ziółkowski

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Jak wiadomo, stronami tej umowy są wynajmujący i najemca. Istotą najmu jest użytkowanie rzeczy w zamian za czynsz. To właśnie odpłatność najmu powoduje, że często nie wiemy, jak w sposób prawidłowy i korzystny rozliczyć się z fiskusem. Czasami zastanawiamy się nie tylko nad tym, jaki podatek, ale czy w ogóle powinniśmy coś zapłacić.

Z tego względu w „Poradniku” szeroko omawiamy aktualną problematykę prawno-podatkową związaną z najmem. Analizujemy wątpliwości interpretacyjne. Podajemy wiele przykładów oraz cennych opinii urzędów skarbowych, co nadaje temu opracowaniu wyjątkowej wartości praktycznej. Radzimy, jak prawidłowo i korzystnie dokonywać rozliczeń z tytułu najmu. Mając na uwadze rosnącą popularność ryczałtu od dochodów z najmu, omawiamy zalety tej formy opodatkowania. Poruszamy także problematykę VAT, który przecież ściśle wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Opieramy nasze wyjaśnienia na przykładach i opiniach urzędów. Radzimy, kiedy można dokonać odliczeń i przybliżamy zagadnienie nabycia wspólnotowego.

Obowiązki stron umowy najmu

Do podstawowych obowiązków wynajmującego należy wydanie rzeczy najemcy w stanie przydatnym do umówionego użytku oraz utrzymywanie przedmiotu najmu w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy. Natomiast do podstawowych obowiązków najemcy należą: płacenie czynszu, czynienie drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem rzeczy, np. malowanie ścian, drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, używanie rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowanie nad nią pieczy, zwrot przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym po zakończeniu umowy.

Najem powstaje w wyniku umowy. Warto jednak zauważyć, iż od zasady tej istnieją wyjątki. Otóż odstępstwem od reguły jest powstanie najmu z mocy ustawy. Tego rodzaju sytuacja może mieć miejsce przy najmie lokalu mieszkalnego przez małżonków; w stosunek najmu wstąpić można po śmierci najemcy, ponadto prawo lokatorskie przekształcić może się w najem z chwilą zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego spółdzielni mieszkaniowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00