Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-04-13

Jak rozpocząć i prowadzić budowę

Rok 2004 jest sprawdzianem i jednocześnie wyzwaniem dla wszystkich, którzy zdecydują się na budowę domu. Niewątpliwie osoby rozpoczynające inwestycję w tym roku będą ją realizowały w odmiennych warunkach niż ich poprzednicy. Zaszło bowiem wiele zmian w prawie budowlanym i podatkowym - zlikwidowano większość ulg i odliczeń, a od 1 maja 2004 r. wzrośnie VAT na materiały budowlane.

Piotr Kuczyński
Dotychczasowe obserwacje rynku i napływu wniosków o pozwolenie na budowę nie wskazują na zahamowanie inwestycji. Zmieni się natomiast z pewnością podejście inwestorów. Domy będą wznoszone szybciej, a prace nie będą, często sztucznie, przeciągane w czasie. W latach poprzednich nierzadko decydowano się na wydłużenie czasu budowy, by skorzystać z odliczeń od podatku, a z uwagi na to, że limity ulegały waloryzacji, ostateczna kwota odliczeń co roku ulegała zwiększeniu. W chwili obecnej takie postępowanie nie ma racji bytu. Inwestorzy prywatni, korzystający w większości z kredytów, będą dążyli do jak najszybszego zakończenia prac, by ograniczyć koszty. Może zatem okazać się, że rok 2004 będzie kolejnym „rekordowym” pod względem liczby domów oddanych do użytku. W 2003 r. oddano ponad 117 000 domów, a zatem prawie 3-krotnie więcej niż dwa lata wcześniej.
Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Samo podjęcie decyzji o budowie domu zapoczątkowuje proces składający się z kilku etapów. W uproszczeniu można je podzielić na:
•  zakup działki (wybór, akt notarialny, podatki i opłaty, wpis w księdze wieczystej),
•  formalności (uzyskanie niezbędnych zezwoleń, wybór projektu, wybór ekipy budowlanej, ustanowienie kierownika budowy, pozwolenie na budowę),
•  proces inwestycyjny (realizacja budowy, wpisy w dzienniku budowy, tablica informacyjna, kontrole),
•  odbiór budynku (odbiory techniczne, inwentaryzacja).
Działka budowlana
Nie każda działka może być uznana za budowlaną. To, jaki jest jej charakter, określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00