Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-06-25

Plusy i minusy posługiwania się kartami

Wszystkie liczące się na polskim rynku finansowym banki mają w swej ofercie co najmniej jeden rodzaj karty płatniczej objętej jakimś systemem międzynarodowym. Niektóre oferują nawet kilka rodzajów kart akceptowanych w kraju bądź za granicą. Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka kart płatniczych przez wskazanie najważniejszych kwestii, których znajomość z punktu widzenia klienta banku powinna wydatnie pomóc mu w razie jakichkolwiek problemów między nim a bankiem - wydawcą karty. Zasygnalizowane zostały również zmiany, jakie zawiera projekt ustawy o elektronicznych instrumentach (w tym kartach płatniczych), który obecnie znajduje się w Sejmie.

dr Jacek Kukulski
Stan prawny na 14 czerwca 2002 r.
W Sejmie znajduje się projekt ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, do których zaliczono w szczególności karty płatnicze. Uchwalenie tego aktu prawnego wynika z procesu dostosowawczego polskiego prawa do norm obowiązujących w państwach Unii Europejskiej. Regulacje europejskie mają na celu stworzenie jednolitego rynku elektronicznych instrumentów płatniczych opartego na zasadzie niedyskryminacji oraz zapewnieniu ochrony prawnej posiadaczowi takiego instrumentu, jako stronie słabszej w stosunku do profesjonalnego wydawcy tego instrumentu. Charakterystyczną cechą regulacji jest to, by redakcja przepisów nie stanowiła bariery dla rozwoju technologicznego instrumentów płatniczych oraz by mogły być one zastosowane przez różne systemy prawne państw członkowskich.
Zakres przedmiotowy projektowanej ustawy koncentruje się na zasadach wydawania i używania elektronicznych instrumentów płatniczych, prawach i obowiązkach stron umów zawieranych w tej materii, a także zasadach tworzenia organizacji, działalności, nadzoru i likwidacji instytucji pieniądza elektronicznego. Według projektu instytucją taką może być podmiot, który będzie uprawniony do wydawania do dyspozycji i wykupu pieniądza elektronicznego oraz rozliczania transakcji dokonywanych za pomocą instrumentów tego pieniądza. W projekcie przewidziano, że wydawanie elektronicznych instrumentów płatniczych nie będzie ograniczone tylko do banków, ale że będą to mogły czynić również inne osoby, które spełnią wymagania ustawowe lub uzyskają zezwolenie właściwych władz.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00