Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-07-10

Ocena zdolności kredytowej firmy

Przykładowa analiza finansowa przedsiębiorstwa – sporządzona na potrzeby rozpatrzenia wniosku kredytowego

Kształt oraz zakres przedstawionej analizy zawiera wszystkie elementy, na których potencjalny kredytodawca opiera swoją decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu kredytu. Przykład ten jest rozbudowany, ponieważ kredyt, o jaki wystąpiło przedsiębiorstwo, ma charakter kredytu inwestycyjnego. Należy zwrócić uwagę na poziom szczegółowości, jaki prezentuje ta analiza. Dzięki temu potencjalny kredytodawca jest w stanie dokonać obiektywnej oceny celowości udzielanego kredytu oraz możliwości finansowych przedsiębiorstwa związanych z obsługą obecnego, jak i przyszłego zadłużenia. Ponadto przykład ten jest na tyle uniwersalny, że można zastosować zawarte w nim elementy do przeanalizowania zdolności finansowej podmiotów, które ubiegają się o udzielenie innych typów kredytów.

Analiza finansowa przedsiębiorstwa „W” S.A. z branży odzieżowej

Charakterystyka przedsiębiorstw z branży (najwięksi konkurenci)

W wyniku zmian jakościowych prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce w 1990 r. nastąpił spadek wielkości PKB (o 11,6%, a w roku następnym o dalsze 7%). W przemyśle, który posiada największy udział w tworzeniu PKB, odnotowano jeszcze większy spadek wielkości produkcji.

W 1991 r. produkcja sprzedana przemysłu stanowiła 66,8% wartości z 1989 r.

infoRgrafika

Analiza danych wskazuje, iż branża odzieżowa szybciej od innych gałęzi przemysłu dostosowała się do zmian warunków gospodarczych w kraju. W 1991 r. produkcja sprzedana przemysłu odzieżowego stanowiła 74,3% produkcji z 1989 r. W dwóch kolejnych latach nastąpił dynamiczny wzrost wartości produkcji, w efekcie czego w 1993 r. produkcja odzieżowa osiągnęła 95,6% wartości z 1989 r. Dla przemysłu analogiczna wartość wynosiła 74,4%, zaś ostatni rok przyniósł zwiększenie produkcji sprzedanej przemysłu do 83,3% poziomu z 1989 r.

Branża odzieżowa jest licznie reprezentowana na WGPW – obecnie notowane są cztery spółki odzieżowe: „B”, „P”, „V”, „W”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00