Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-15

Amortyzacja 2001 w podatkach dochodowych - od osób fizycznych i prawnych

Przedmiot amortyzacji

Definicje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Przedmiotem amortyzacji podatkowej pozostają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Zakres przedmiotowy amortyzacji został zdefiniowany w art. 16a i b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zostały uznane składniki majątku wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, których przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok.

Za środki trwałe uznaje się, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

budowle, budynki oraz lokale stanowiące odrębną własność,

maszyny, urządzenia i środki transportu,

inne przedmioty,

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

PRZYKŁAD

Państwo Kotlarscy prowadzą odrębnie działalność gospodarczą. Obydwoje wykorzystują dla celów prowadzonej działalności samochód osobowy stanowiący ich wspólny majątek. Cena nabycia samochodu wynosiła 40 000 zł. Każde z małżonków ma prawo do wpisania samochodu jako środka trwałego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z tym że wartość początkowa ustalona na podstawie ceny nabycia, zgodnie z ich udziałem we własności, wyniesie połowę, tj. 20 000 zł.

Zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową składnika majątku stanowiącego współwłasność podatnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. W przypadku małżonków zasada ta ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy małżonkowie prowadzą odrębnie działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00