Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-15

Bezpieczeństwo lekowe również powinno być priorytetem

Jak zwiększać bezpieczeństwo, jakie są czynniki je kształtujące w dziedzinie obronności, paliw, energetyki i surowców czy zdrowia publicznego? Co w praktyce oznaczają elastyczność i odporność – zastanawiali się eksperci w panelu dyskusyjnym „Po pierwsze bezpieczeństwo” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

W ostatnich latach potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa wzrosła, stała się koniecznością również w nowych obszarach. Obecnie wręcz na równi traktuje się je w sferze militarnej, energetycznej czy żywnościowej. A także lekowej, do czego przyczyniła się w dużej mierze pandemia COVID-19. Inwazja Rosji na Ukrainę czy ogólnie niestabilna sytuacja geopolityczna dobitnie uwidaczniają, że łańcuchy dostaw wciąż są narażone na przerwanie.

Mirosław Skowron, ekspert ds. rynku energetycznego i chemicznego, były prezes PERN i były członek zarządu CIECH, powiedział, że w obszarze bezpieczeństwa paliwowego Polska jest bezpieczna, bo szybko doszło do dywersyfikacji dostaw. Ale myśląc o bezpieczeństwie, trzeba patrzeć szerzej, na to, co może pojawić się w przyszłości. Inwestycje w surowce są długoterminowe. Trzeba więc znać stopień zagrożenia, by się do niego przygotować. I zaznaczył, że potrzeba do tego współpracy sił obrony z odpowiedzialnymi za zarządzanie infrastrukturą krytyczną, którzy wytypują ewentualne kierunki zmian. Chodzi tu nie tylko o ochronę fizyczną, ale również o zadbanie o cyberbezpieczeństwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00