Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-02-02

Świadectwo pracy w pytaniach i odpowiedziach

Nawet niewielkie zmiany przepisów rodzą wątpliwości

Świadectwo pracy to dokument, który niewątpliwie należy do tych, z którym pracodawcy mają stosunkowo często do czynienia. Jego wydanie to podstawowy obowiązek przy zakończeniu zatrudnienia pracownika. Jednak mimo to jego prawidłowe sporządzenie i wydanie wciąż przysparza sporo problemów – i to nie tylko drobnym przedsiębiorcom. Niewątpliwie to skutek m.in. licznych w ostatnich latach modyfikacji przepisów. Kadrowi, oprócz zmian wynikających z nowelizacji kodeksu pracy związanych np. z urlopem ojcowskim, muszą też mieć na uwadze zmiany w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy, w tym wprowadzone na mocy rozporządzenia z 11 maja 2023 r. (Dz.U. poz. 912) zmieniającego rozporządzenie z 23 maja 2023 r. Wprowadziło ono m.in. nowe wymogi co do informacji zawartych w treści świadectwa, niezbędnych do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych. Stąd też bardzo często pojawiają się wątpliwości, dotyczące zasad wydawania świadectw, ich zawartości, wprowadzania zmian w treści, wydawania kopii, a nawet terminu wystawienia. Odpowiadamy dziś na wybrane pytania kadrowych i przedsiębiorców.

wydawanie świadectw pracy

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, zresztą tak jak cała firma. Okres wypowiedzenia upływa w niedzielę. Czy w tej sytuacji świadectwo pracy należy wydać pracownikowi w piątek?

Odpowiedź: Nie, pierwszym możliwym – i zarazem podstawowym – terminem wydania świadectwa pracy jest dzień, w którym ustaje stosunek pracy. Niedopuszczalne jest wydanie go przed tym dniem.

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinien zrobić to w tym dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy – jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu siedmiu dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (art. 97 par. 1 kodeksu pracy). Dniem tym jest przede wszystkim dzień:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00