Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-01-11

świadczenia

Płacenie przez ZUS chorobowego to dla pracodawców nie tylko korzyści

Skutkiem zmian może być pogorszenie sytuacji pracowników – mogą oni bowiem otrzymywać wynagrodzenie później. Rewolucja czeka też działy kadr. Nowe prawo wymusi zmiany w systemach kadrowo-płacowych i konieczność szybszego przekazywania dokumentacji do ZUS

Premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu zapowiedział, że od przyszłego roku chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim. To realizacja obietnicy z kampanii wyborczej, do której partie tworzące rząd zobowiązały się w umowie koalicyjnej.

Szef rządu zadeklarował, że obciążenie pracodawców wynagrodzeniem chorobowym będzie zredukowane do zera lub „jakiegoś absolutnego minimum”, a nowe rozwiązanie ma wspierać zwłaszcza najmniejsze firmy. Wariant redukcji do zera, o którym mówi się najwięcej, oznaczałby de facto likwidację wynagrodzenia chorobowego płaconego przez pracodawców. Dziś co do zasady wynosi ono 80 proc. wynagrodzenia (wyjątek dotyczy m.in. kobiet w ciąży – wówczas należy się 100 proc.). Taką pensję pracodawca ma obowiązek płacić z własnej kieszeni za pierwsze 33 dni zwolnienia w roku (14 dni w przypadku pracowników w wieku od 50 lat wzwyż).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00