Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-10-18

Jakie obowiązki ma powiat, gdy szkoła niepubliczna nieoczekiwanie zakończyła działalność

PROBLEM: Organ prowadzący niepubliczną szkołę zamknął nagle działalność, pozostawiając uczniów w niewyjaśnionej sytuacji. Tymczasem z budżetu powiatu co miesiąc były przekazywane środki dotacyjne – zgodnie z uchwałą rady powiatu w sprawie dotacji dla niepublicznych szkół. Jakie działania powinien podjąć powiat w ramach realizacji obowiązków nadzorczych? Kiedy mogą zaistnieć podstawy do zarzutu braku nadzoru?

Nagłe zamknięcie placówki niepublicznej dotowanej przez powiat – to sytuacje rzadkie, ale w praktyce się zdarzają. O czym świadczą m.in. niedawne wydarzenia w Bytowie (woj. pomorskie), gdzie we wrześniu, po powrocie z wakacji, uczniowie policealnej szkoły nieoczekiwanie dowiedzieli się, że ich placówka została z nieznanych im powodów zlikwidowana. Uczniami byli zaledwie przez kilka miesięcy. Nie było kontaktu ani z kadrą, ani z nauczycielami. Tymczasem placówka otrzymała wcześniej pieniądze z budżetu powiatu na działalność.

Podstawa dotacji

Upoważnienie ustawowe dla rady powiatu do wprowadzenia uchwały dotacyjnej dotyczącej placówek, które są finansowane z poziomu powiatu, zawiera art. 38 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1400). Postanowiono w nim, że „organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w art. 15–21, art. 25, art. 26, art. 28–31a i art. 32, oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, w tym zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, termin przekazania informacji o liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, o których mowa w art. 34 ust. 2, oraz termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji”. Powyższe upoważnienie dotyczy różnego rodzaju szkół, w tym niepublicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00