Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-09-07

procedury

Klauzula generalna przejściowo hamuje

Od 2017 r. do końca czerwca br. szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadził 177 postępowań zmierzających do zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Od dwóch lat widać tendencję spadkową. Ale według niektórych ekspertów to tylko cisza przed burzą

W pierwszym półroczu 2023 r. rozpoczęto zaledwie 14 postępowań zmierzających do zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Tak wynika ze statystyk, które udostępniło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że klauzula przyniosła oczekiwany efekt prewencyjny – podatnicy rezygnują z agresywnej optymalizacji. Niewykluczone jednak, że tendencja się zmieni.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji podatkowej) została wprowadzona do polskiego prawa już 15 lipca 2016 r. Jednak zyskała na znaczeniu dopiero po nowelizacji przepisów, która obowiązuje od początku 2019 r. Zmiany, które weszły wtedy w życie, ułatwiły fiskusowi stosowanie klauzuli antyabuzywnej. W konsekwencji liczba postępowań wszczynanych przez szefa KAS może się już niedługo ponownie zwiększyć, i to znacząco. Już w najbliższej przyszłości będzie on bowiem brał pod lupę rozliczenia z roku 2019 i następnych lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00