Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-07-08

43 odpowiedzi na pytania, które stawiają przedsiębiorcy planujący sukcesję

Na czym polega zarząd sukcesyjny

pytanie 1. W jakim celu przedsiębiorcy lub spadkobiercom przedsiębiorcy potrzebny jest zarząd sukcesyjny?

Jest on niezbędny tylko (i aż) po to, aby było możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy, który prowadził tę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (zarządu sukcesyjnego nie można ustanowić w innej spółce niż spółka cywilna). Trzeba pamiętać, że określenie „sukcesja” bardzo często pojawia się przy okazji opisywania różnych czynności związanych z planowaniem spadkowym czy nawet dziedziczeniem - jednak trzeba sobie uświadomić, że zarząd sukcesyjnym jest rozwiązaniem szczególnym. Chodzi o to, że ma on jedynie tymczasowo, a nie „na zawsze” zapewnić dalsze funkcjonowanie działalności gospodarczej. Może w związku z tym pojawić się opinia, że korzyść nie jest znaczna. Taki wniosek jest jednak błędny, gdyż trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie działalności gospodarczej bez takiego zarządu. W praktyce często w ogóle nie byłoby to możliwe. Chodzi o aktywność, która pozwala z mocy prawa na dalszą obsługę klientów, realizację dostaw, współpracę z kontrahentami czy kontynuowanie zatrudnienia. Nie ma bowiem innej niż właśnie zarząd sukcesyjny instytucji prawnej, która pozwala na zachowanie ciągłości działalności gospodarczej osoby fizycznej już od momentu śmierci przedsiębiorcy.

Dla ustanowienia zarządu sukcesyjnego ważne jest, aby przedsiębiorca był wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wydaje się to naturalne, gdyż w praktyce większość przedsiębiorców jest tam ujęta, ale w polskim prawie funkcjonuje pojęcie działalności nierejestrowanej, która nie wymaga wpisu do CEIDG. W takim wypadku przed powołaniem zarządcy sukcesyjnego konieczny jest wpis do CEIDG.

Przykład

Działalność niezarejestrowana

Romana prowadzi od lat drobną działalność polegającą na sprzedaży różnych ubrań i elementów garderoby własnej produkcji. Nie przynosi ona wysokich przychodów, ale jest dochodowa, daje projektantce wiele radości, a ona sama ma już wierne grono odbiorców. Działalność nie jest zgłoszona do CEIDG, ponieważ przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Romana podupadła na zdrowiu i w rozmowie powiedziała swej córce Jagodzie, aby po jej śmierci kontynuowała produkcję i sprzedaż, która zapewnia dodatkowe dochody. Chce przede wszystkim, aby obsługiwała dotychczasowe klientki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00