Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-02-28

Warto jeszcze przez rok skorzystać z art. 176 kodeksu spółek handlowych

Hitem ostatnich tygodni stały się w spółkach z o.o. powtarzalne, odpłatne świadczenia wspólników na ich rzecz. Główny powód to chęć uniknięcia składki zdrowotnej, ale są też inne korzyści

Za rok mogą one osłabnąć za sprawą wchodzących od 2023 r. w życie przepisów o ukrytej dywidendzie. Na razie coraz liczniejsze interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podobnie jak i wcześniejsze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są nad wyraz korzystne zarówno dla wspólników, jak i dla samej spółki.

Z wykładni organów podatkowych oraz ZUS wynika, że wspólnik wykonujący odpłatnie powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki kapitałowej:

  • nie płaci składki zdrowotnej ani składek na ubezpieczenia społeczne,
  • uzyskuje przychód z tzw. innych źródeł, co oznacza, że wykonuje świadczenia objęte VAT, chyba że sam jest zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług ze względu na obroty nieprzekraczające rocznie 200 tys. zł.

Spółka natomiast może zaliczać wypłacone wspólnikowi wynagrodzenie do swoich kosztów uzyskania przychodu.

Co do zasady wspólnikom spółki z o.o. należy się dywidenda z zysku spółki. Ustawa z 15 września 2000 r. ‒ Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2052; dalej: k.s.h.) pozwala jednak także na zobowiązanie wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Artykuł 176 par. 1 k.s.h. wymaga jedynie, aby w umowie spółki został oznaczony rodzaj i zakres takich świadczeń. Mogą to być nie tylko usługi, lecz także dostawy towarów. Nie muszą one być realizowane każdego dnia, ale nie mogą też być jednorazowe, muszą się powtarzać. Wspólnik ma prawo do wynagrodzenia za te świadczenia i to nawet wtedy, gdy sprawozdanie finansowe spółki nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może jedynie przewyższać cen ani stawek przyjętych w obrocie (art. 176 par. 2 k.s.h.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00