Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-08-19

Czynny żal może być sposobem nie tylko na uniknięcie kary

Jeśli podatnik dobrowolnie przyzna się do naruszenia przepisów podatkowych, to organ nie może wszcząć postępowania karnoskarbowego i zawiesić w ten sposób bieg terminu przedawnienia. To ważne zwłaszcza w ostatnim roku przed jego upływem

Czynny żal to istotne narzędzie w rękach przedsiębiorców oraz osób odpowiedzialnych za ich rozliczenia podatkowe. [ramka] - Jest bowiem instrumentem zabezpieczającym przed ryzykiem odpowiedzialności karnej skarbowej. Złożenie czynnego żalu uniemożliwia nie tylko pociągnięcie podatnika (lub innego sygnatariusza) do odpowiedzialności karnej skarbowej, lecz również blokuje wszczęcie postępowania karnego skarbowego - wskazują Piotr Kołodziejczyk, adwokat i doradca podatkowy, starszy menedżer oraz Monika Ruzik, adwokat, starszy konsultant, oboje z Zespołu postępowań EY.

Ważny instrument

Czynny żal to zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, które zawiera istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Czynny żal przewiduje art. 16 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 694; dalej: k.k.s.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00