Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-06-29

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak wypełnić formularz

Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości został zobowiązany do poinformowania, jakie posiada źródła ciepła i spalania paliw. Może to zrobić samodzielnie, wypełniając odpowiednie formularze w internecie lub korzystając ze wsparcia gminy. Odrębne druki przygotowano dla budynków mieszkalnych, a odrębne dla niemieszkalnych.

Pozyskane dane zostaną umieszczone w centralnej bazie i w przyszłości pomogą w ograniczeniu smogu przez wyłapanie milionów niewielkich źródeł ciepła, które są nadal w użyciu, a nie spełniają żadnych norm, albo w których wciąż pali się byle czym. Dziś nadal nie wiadomo, ile dokładnie ich jest i gdzie się znajdują, mimo że gminy starają się tego dowiedzieć. Ich wiedza nie jest jednak pełna, ponieważ niektórzy mieszkańcy odmawiają podawania takich informacji, a zebrane dane są niejednolite i rozproszone, gdyż każda jednostka samorządu terytorialnego robi to po swojemu.

Centralna baza, nadzorowana przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ma być kompleksowym zbiorem danych. Dzięki niej za jakiś czas gminy otrzymają rzetelne informacje o źródłach ogrzewania stosowanych w budynkach, naniesione na mapy geoportalu (czyli na mapy znajdujące się w bazie danych przestrzennych, z których korzystają samorządy). Będą też mogły uzyskiwać raporty o nieruchomościach, w tym o tych, których właściciele nie złożyli deklaracji (uruchomienie tego modułu CEEB jest planowane w II połowie 2022 r.).

Centralna ewidencja ma jednak dyscyplinować nie tylko mieszkańców, lecz także same gminy, które dziś nie wywiązują się z realizacji programów ochrony powietrza (POP) dotyczących wymiany kopciuchów na swoim terenie i ciągle tłumaczą się tym, że nie mają niezbędnych danych. Tymczasem, przypomnijmy, w regionalnych POP są daty graniczne, od kiedy nie będzie można wykorzystywać określonych kotłów, np. na węgiel.

Start CEEB oznacza dla gmin więcej pracy, bo choć deklaracje o wykorzystywanych źródłach ciepła można będzie przesyłać drogą elektroniczną, to jednak gros mieszkańców zapewne zechce złożyć je metodą tradycyjną, czyli na papierze, w urzędzie. Dlatego niektóre gminy od co najmniej kilku tygodni przygotowują się do obsługi mieszkańców. Zwłaszcza że urzędnicy mają nie tylko wprowadzać wnioski do systemu, lecz także pomagać osobom, które będą mieły problem z ich wypełnieniem. Już wiadomo, że np. w Poznaniu obowiązek przekazania deklaracji będzie dotyczył ok. 60 tys. gospodarstw domowych. Obsługą systemu zajmą się dwa wydziały: kształtowania i ochrony środowiska oraz gospodarki komunalnej. - Będziemy zalecać mieszkańcom składanie deklaracji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB, ale wiele osób będzie na pewno wymagało wsparcia w ich wypełnieniu. A to dość pracochłonny i skomplikowany proces - mówi Radosław Szczerbowski, kierownik Oddziału Miejskiego Energetyka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00