Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-04-15

Przyjeżdżając do Polski, trzeba odbyć kwarantannę

Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy także muszą się jej poddać, chyba że dotyczy ich jeden z wyjątków. Nie zwalnia ich jednak to z obowiązku posiadania odpowiednich dokumentów wjazdowych

Zasady przekraczania polskich granic powiązane są bezpośrednio z przepisami wprowadzonymi w tym zakresie na poziomie Unii Europejskiej. Polska, będąc jej członkiem, zobowiązana jest do przestrzegania i realizowania ogólnych regulacji w tej dziedzinie.

Polskie granice można podzielić na:

  • granice wewnętrzne, do których zaliczają się polskie granice lądowe z innymi państwami członkowskimi UE, w tym granice na rzekach i jeziorach, polskie porty lotnicze przeznaczone do lotów wewnętrznych (wyłącznie w ramach UE, bez lądowania na terytorium państwa trzeciego), a także polskie porty morskie, rzeczne i porty na jeziorach służące do regularnych wewnętrznych połączeń promowych;
  • granice zewnętrzne, do których zaliczają się wszystkie polskie granice poza wyżej wymienionymi, np. granica lądowa z Białorusią.

Wprowadzenie podziału granic na wewnętrzne (Schengen) i zewnętrzne (non-Schengen) ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia praw, obowiązków i procedur związanych z procesem ich przekraczania. Z punktu widzenia obowiązującego prawa niezwykle ważne jest również to, kto przekracza te granice - czy obywatele UE lub członkowie ich rodzin, czy obywatele państw trzecich, np. Rosji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00