Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-04-14

RODO nie stoi na przeszkodzie rozwojowi e-medycyny

Gabriela Bar: Najwięcej przypadków niezgodnego z prawem ujawniania danych osobowych występuje w sektorze ochrony zdrowia. Częstą ich przyczyną są błędy ludzkie, a nie brak odpowiednich zabezpieczeń technicznych

fot. Materiały prasowe

dr Gabriela Bar, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Szostek Bar i Partnerzy

Od początku pandemii koronawirusa widzimy dynamiczny rozwój usług e-medycyny. Czy przeniesienie części świadczeń medycznych poza gabinet lekarski to z punktu widzenia RODO krok w dobrą stronę czy niebezpieczna tendencja?

To właściwy kierunek. Nie sądzę, aby RODO stało rozwojowi tego rodzaju usług na przeszkodzie. Oczywiście pojawiają się obawy dotyczące elektronicznego przesyłania wrażliwych danych, ale wynika to wyłącznie z tego, że technologia rozwija się w tak zawrotnym tempie, że często nie rozumiemy, jak działa. Ciekawe społecznie jest jednak to, że obawiamy się nowych technologii stosowanych w usługach opieki zdrowotnej, jednocześnie instalując aplikacje zbierające informacje o aktywnościach i zdrowiu użytkownika. Na rynku jest ich ponad 300 tys. Coraz częściej smartfony monitorują nasz stan zdrowia (puls, ciśnienie krwi, poziom cukru itd.), a my nie zadajemy sobie nawet pytania, do kogo trafiają te dane, jak są zabezpieczone i jak mogą być wykorzystane bez naszej wiedzy. Tymczasem to właśnie w tzw. mHealth znajdują się najpoważniejsze luki w wymogach dotyczących bezpieczeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00